Udvendig efterisolering af let ydervæg
Energiløsningen gennemgår efterisolering af let ydervæg, som er beklædt med brædder, plader eller med en skalmur foran et ventileret hulrum, i enfamiliehuse.
Om energiløsningen
Energiløsningen omfatter sokkelisolering, beklædning og facade. Lette ydervægge bør efterisoleres, hvis isoleringstykkelsen er mindre end 150 mm.
Energiløsningen er relevant, fordi det ofte er rentabelt at efterisolere mere. Derved opnås bl.a. lavere varmeregning, lavere CO2 i driften, mindre træk og mulighed for at ændre facadens udtryk.
BR-krav
U-værdi på 0,18 W/m2K
Ca. 250 mm isolering (0,037 W/mK)
Der skal efterisoleres i det omfang, det er rentabelt og ikke medfører fugtskader
Den gode løsning
Isolering af let ydervæg (træskeletvæg med brædder på klink)

Lette ydervægge er typisk træskeletvægge, der som her er beklædt med brædder/plader eller med en skalmur foran et ventileret hulrum. Træskeletvæggen er normalt bærende.
Hvis ydervægsbeklædningen alligevel skal skiftes, skal ydervæggen i henhold til Bygningsreglementet energioptimeres samtidig, hvis det er rentabelt. Når ydervæggen isoleres, bliver dens indvendige overflade varmere, hvilket nedsætter risikoen for kondens på væggens inderside og giver mindre træk i form af kuldenedfald.
Isolering af let ydervæg (skalmur)

Lette ydervægge er typisk træskeletvægge, der som her er beklædt med en skalmur eller brædder/plader foran et ventileret hulrum. Træskeletvæggen er normalt bærende.
Hvis ydervægsbeklædningen alligevel skal skiftes, skal ydervæggen i henhold til Bygningsreglementet energioptimeres samtidig, hvis det er rentabelt.
Når ydervæggen isoleres, bliver dens indvendige overflade varmere, hvilket nedsætter risikoen for kondens på væggens inderside og giver mindre træk i form af kuldenedfald.
Beregn besparelse
Brug eksemplet til at forstå formlen eller indsæt dine egne tal for at beregne besparelser ved en specifik situation.
Den årlige energibesparelsen vises i kWh/m2.
Forudsætning: Efterisoleringen udføres med et til konstruktionen egnet isoleringsmateriale med en lambda-værdi på 37-38 mW/m K. Benyttes andre isoleringsmaterialer afhænger besparelsen af lambda-værdien.
Eksisterende isoleringstykkelse |
Besparelse |
|
---|---|---|
Samlet tykkelse: |
Samlet tykkelse: |
|
0 mm | 152 kWh/m2 | 154 kWh/m2 |
75 mm | 24 kWh/m2 | 26 kWh/m2 |
100 mm | 16 kWh/m2 | 18 kWh/m2 |
125 mm | 11 kWh/m2 | 12 kWh/m2 |
150 mm | 6 kWh/m2 | 8 kWh/m2 |
Image
|
Årlig besparelse [kWh/år] |
Areal af ydervæg [m2] * Energibesparelse fra tabelopslag [kWh/m2 pr. år] |
Image
|
Årlig besparelse [kr./år] |
Årlig energibesparelse [kWh/år] / Brændværdi for gas [kWh/m3] * Gaspris [kr./m3] |
Image
|
Årlig besparelse [kg CO2/år] |
Årlig energibesparelse [kWh/år] * Emissionsfaktor for gas [kg CO2/kWh] |
Forudsætninger:
I et parcelhus opvarmet med en ny kondenserende gaskedel efterisoleres de lette ydervægge.
- Isolering før: 100 mm
- Isolering efter: 300 mm
- Efterisoleret areal: 80 m2
- Energibesparelse fra tabelopslag: 18 kWh/m2
Se de generelle forudsætninger
Image
|
Årlig besparelse [kWh/år] |
80 [m2] * 18 [kWh/m2 pr. år] = 1.440 [kWh/år] |
Image
|
Årlig besparelse [kr./år] |
1.440 [kWh/år] / 11 [kWh/m3] * 10,11 [kr./m3] = 1.323 [kr./år] |
Image
|
Årlig besparelse [kg CO2/år] |
1.440 [kWh/år] * 0,066 [kg CO2/kWh] = 95 [kg CO2/år] |
Vær opmærksom på
Når væggen efterisoleres, kan det ændre forhold i og omkring vægkonstruktionen. Bl.a. bør du være opmærksom på, om ydervæggen kan bære og rådgive kunden, hvis det er tid til nye vinduer.
Efterisolering af ydervæggen bør foretages under hensyntagen til husets arkitektur.
Her tænkes der især på beklædningen, der anvendes uden på isoleringsmaterialet. Ved tagfoden må efterisoleringen ikke forhindre ventilationen af tagkonstruktionen, og ved soklen bør ydervægsbeklædningen have udvendigt overlap/fremspring i forhold til sokkelisoleringen.
Hvis den eksisterende ydervægskonstruktion ikke har styrke nok til at optage belastningen fra den nye ydervæg, skal der udføres et nyt randfundament. (Det er sjældent tilfældet). De øverste 600 mm skal udføres med fundamentsblokke med kuldebroisolering.
Hvis der i den lette ydervæg er udtjente vinduer eller døre, bør disse udskiftes samtidigt.
Eksisterende vinduer og døre, der bibeholdes, skal integreres i den nye ydervæg med regn- og lufttæt samling mellem karm og vindueshul. Det bedste resultat opnås ved at forskyde vinduerne/dørene frem mod den udvendige side af ydervæggen.
Hvad siger Bygningsreglementet?
Andre relevante energiløsninger
Yderligere information
VIF
VarmeIsoleringsForeningens produktoversigt
SBi-anvisninger
239: Efterisolering af småhuse – energibesparelser og planlægning
240: Efterisolering af småhuse – byggetekniske løsninger
224: Fugt i bygninger
www.anvisninger.dk
BYG-ERFA
BYG-ERFA Erfaringsblade:
(39) 11 11 22 Dampspærresamlinger og tætningsmidler
(21) 05 09 28 Vindgips i lette ydervægge - risiko for fugtskader
(21) 15 05 05 Fugtsugende vindspærreplader
(21) 15 05 29 Vindspærrer i facader – afdækning i byggeperioden
www.byg-erfa.dk