Om energiløsningen

Isolering omfatter forberedelse og isolering. Rør til radiatorer, konvektorer eller rør frem til gulvvarme, som kun er isoleret med 30 mm isolering eller mindre, bør efterisoleres.

Derved opnås en lavere varmeregning, lavere CO2-udledning i driften, ligesom husets værdi forøges.

BR-krav

Isoleringen skal bl.a. leve op til DS 452, Termisk isolering af tekniske installationer
Ved udskiftning af rør: DS 469 for varmeanlæg og DS 439 for dimensionering af vandinstallationer

Se flere BR-krav sidst i energiløsningen

Den gode løsning

Der er mange måder at efterisolere korrekt på. Her kan du se eksempel på en løsning, der lever op til kravene i BR18. 

Efterisolering af rør til radiatorer

Hvis rør til radiatorer, konvektorer eller rør frem til gulvvarme kun er isoleret med 30 mm isolering eller mindre, bør rørene efterisoleres.

Image
Efterisolering af rør til radiatorer

Rør uden for isoleringen af klimaskærmen findes typisk i f.eks. i skunk eller i krybekælder (som på ovenstående tegning).

Rør inden for isoleringen af klimaskærmen findes typisk over isolering af gulv i terrændæk eller i panel på inderside af væg.

Det bør være til en minimumsanbefaling på 40 mm isolering eller et mere fremtidssikret lavenerginiveau på 50 mm isolering. Efterisolering til lavenerginiveau giver den bedste økonomi på lang sigt.

Efterisolering af rør til radiatorer vil reducere eventuelle problemer med overophedning om sommeren. Vær dog opmærksom på ændrede fugtforhold.

Ændrede fugtforhold

Når rør til radiatorer efterisoleres, afgiver de mindre varme til de rum, som de er ført i. Hvis der ikke er nogen varmekilde, kan det resultere i, at rummet ikke længere kan holdes opvarmet, når det er koldt udenfor. Hvis det sker, forøges risikoen for fugtproblemer. Det kan afhjælpes ved at installere en radiator eller anden varmekilde i rummet.

Energibesparelse

Energibesparelse i kWh/m pr. år.

Rør uden for isolering af klimaskærm

Hvis rørene er placeret uden for isoleringen af klimaskærmen f.eks. i skunk eller i krybekælder, kan energibesparelserne findes i nedenstående skema.

Der er forudsat en temperatur på det varme vand på 45 ºC. Omgivelsernes temperatur er sat til 4 ºC. Driftstid 6.000 timer.
Δt = 45 - 4 = 41 ºC

Eksisterende forhold
Rørdimension og isolering

Årlig besparelse

Samlet isolering
40 mm
Samlet isolering
50 mm
22 mm rør med 0 mm isolering 212 kWh/m 214 kWh/m
22 mm rør med 10 mm isolering 34 kWh/m 37 kWh/m
22 mm rør med 20 mm isolering 15 kWh/m 17 kWh/m
28 mm rør med 0 mm isolering 261 kWh/m 263 kWh/m
28 mm rør med 10 mm isolering 42 kWh/m 44 kWh/m
28 mm rør med 20 mm isolering 17 kWh/m 20 kWh/m
35 mm rør med 0 mm isolering 320 kWh/m 325 kWh/m
35 mm rør med 10 mm isolering 52 kWh/m 57 kWh/m
35 mm rør med 20 mm isolering 22 kWh/m 27 kWh/m

Rør inden for isolering af klimaskærm

Hvis rørene er placeret inden for isoleringen af klimaskærmen f.eks. over isolering af gulv i terrændæk eller i panel på inderside af væg, kan energibesparelserne findes i skemaet nedenfor.

Halvdelen af varmetabet før efterisolering vurderes til at blive udnyttet til opvarmning af ejendommen og betragtes derfor ikke som tab. Den samme varmemængde skal derfor tilføjes efter efterisoleringen, så temperaturen i det pågældende rum ikke falde til under ønsket temperatur og givet fugtproblemer. Dette kan være med til at begrænse den mulige besparelse. Der er forudsat en rørtemperatur på 45 ºC. Omgivelsernes temperatur er sat til 17 ºC. Δt = 45 - 17 = 28 ºC. Baseret på DS452.

Eksisterende forhold
Rørdimension og isolering

Årlig besparelse

Samlet isolering
40 mm
Samlet isolering
50 mm
22 mm rør med 0 mm isolering 85 kWh/m 85 kWh/m
22 mm rør med 10 mm isolering 24 kWh/m 25 kWh/m
22 mm rør med 20 mm isolering 10 kWh/m 12 kWh/m
28 mm rør med 0 mm isolering 103 kWh/m 103 kWh/m
28 mm rør med 10 mm isolering 29 kWh/m 29 kWh/m
28 mm rør med 20 mm isolering 12 kWh/m 13 kWh/m
35 mm rør med 0 mm isolering 125 kWh/m 125 kWh/m
35 mm rør med 10 mm isolering 34 kWh/m 34 kWh/m
35 mm rør med 20 mm isolering 15 kWh/m 18 kWh/m

Sammenligning mellem forskellige rørskålsprodukter

I nedenstående tabel ses en sammenligning mellem forskellige rørskålsprodukter, der findes på markedet. Tabellen viser hvor mange mm af de respektive isoleringsmaterialer, det er nødvendigt at isolere med. λ-værdierne er angivet ved middeltemperatur Tm = 40 ºC.

- Højeffektiv rørskål
λ-værdi= 0,034 W/mK
Rørskål
λ-værdi= 0,038 W/mK
Rørskål
λ-værdi= 0,045 W/mK
Minimum 30 mm 40 mm 60 mm
Lavenergi 40 mm 50 mm 80 mm

Metode til at beregne besparelsen

Image
Energiforbrug
Årlig besparelse
[kWh/år]
Længde på rør til radiatorer [m] * energibesparelse fra tabelopslag [kWh/m pr år] 
Image
Penge
Årlig besparelse
[kr./år]
Årlig energibesparelse [kWh/år] / Brændværdi for gas [kWh/m3] * Gaspris [kr./m3]
Image
CO2
Årlig besparelse
[kg CO2/år]
Årlig energibesparelse [kWh/år] * Emissionsfaktor gas [kg CO2/kWh]

Eksempel på beregning af besparelsen

Forudsætninger:

I skunkene på et hus i 1,5 plan løber rørene til radiatorerne på 1. salen. Denne energiløsning omhandler efterisolering af rør til radiatorer som løber i en kold skunk uden for isolering af klimaskærmen.

  • Opvarmning: Ny kondenserende gaskedel
  • Om rørene:
    • Diameter: 22 mm
    • Isolering før: 20 mm
    • Efterisolering med: 30 mm, samlet isoleringstykkelse: 50 mm
    • Længde: 20 m
  • Energibesparelse fra tabelopslag: 17 kWh/m pr. år

Se de generelle forudsætninger

Image
Energiforbrug
Årlig besparelse
[kWh/år]
20 [m] * 17 [kWh/m pr. år] = 340 [kWh/år]
Image
Penge
Årlig besparelse
[kr./år]
340 [kWh/år] / 11 [kWh/m3] * 10,11 [kr./m3] = 313 [kr./år]
Image
CO2
Årlig besparelse
[kg CO2/år]
340 [kWh/år] * 0,066 [kg CO2/kWh] = 22 [kg CO2/år]  

Beregnere

Forklar kunden denne løsning

Henvis din kunde til den tilsvarende energiløsning på SparEnergi, hvor den er forklaret lidt mere simpelt.

Mere om efterisolering af rør til radiatorer m.m.

Andre relevante energiløsninger

Energiløsning

Efterisolering af rør til varmt brugsvand

Befinder køkken og badeværelser sig langt fra husets varmekilde, er der ofte rør, der kan trænge til efterisolering.

Energiløsning

Efterisolering af rør, ventiler m.m. i forbindelse med varmekilde

Omkring husets varmekilde befinder der sig ofte en række delvist isolerede eller uisolerede rør og ventiler. Efterisolering af disse giver hurtigt tilbagebetalte energibesparelser.

Yderligere information

Dansk Standard

DS 452 Termisk isolering af tekniske installationer