Funktionsafprøvning af belysning i ikke-beboelse

Lysstyring

Dagslysstyring, bevægelsesmeldere og zoneopdeling

Her får du en vejledning om Bygningsreglementets krav om energieffektiv belysning. Det opnås bland andet ved effektiv lysstyring, der i denne sammenhæng omfatter: 

  • Automatisk dagslysstyring
  • Bevægelsesmeldere
  • Zoneopdeling af belysningsanlægget

Test af dagslysstyring, bevægelsesmeldere og zoneopdeling hænger sammen og gennemføres samtidig. Før du begynder, kan du med fordel downloade og printe vores registreringsskema til testen:


Lovkrav 

Ifølge Bygningsreglementet kap. 18 § 382, skal arbejdsrum mv. og fælles adgangsveje:

  • Forsynes med automatisk dagslysstyring, hvis der er tilstrækkeligt dagslys.
  • Forsynes med bevægelsesmeldere, hvor der kun er lejlighedsvis benyttelse. Bestemmelsen gælder også baderum og toiletter i tilknytning til arbejdsrum mv. Bevægelsesmeldere kan udelades, hvor slukning af lyset kan give risiko for ulykker, eller hvor lyskilderne ikke er egnet hertil.
  • Udføres med belysningsanlæg opdelt i zoner med mulighed for benyttelse efter dagslysforhold og aktiviteter. I mindre arbejdsrum, f.eks. enkeltmandskontorer, kan kravet fraviges.

Definition 

Automatisk dagslysstyring kan enten være on/off eller kontinuerlig.

Bevægelsesmeldere benyttes til automatisk tænd/sluk af belysningsanlæg.

Ved zoneopdeling forstås et belysningsanlæg og en styringsform, hvor belysningen dæmpes mest i zoner med meget dagslys og mindre i zoner med mindre dagslys, og hvor belysningen kan tilpasses forskellige aktiviteter.

​Målepunkter og målemetoder 

Udvælgelse af måleområde

Der udvælges et område, der dækker mindst 25 % repræsentative arbejdspladser (og mindst 1 konkret arbejdsplads). De 25 % fastlægges ud fra et zone-perspektiv.

Eksempler:

  • I en zone med 20 cellekontorer, som har en ensartet belysningsløsning, skal der måles i 25 % af kontorerne, svarende til 5 kontorer. De øvrige kontorer skal ikke besøges.
  • I en storrumszone med ensartet belysning udvælges et måleområde som dækker repræsentativt for 25 % af zonen. Er zonen f.eks. 400 m2, skal der måles i et område på ca. 100 m2.

Derudover udvælges enkelte typiske områder med normal færdsel, fx gange og trapper, til måling. Det anbefales at udvælge områderne, så de dækker de forskellige belysningsformer, som måtte være anvendt, og at de udvælges med særligt fokus på sikkerhed. Trapper skal altid kontrolleres.

Hvis afprøvningen påviser fejl, kontaktes bygherre med henblik på at få udbedret fejlene - eller du kan teste igen med et større omfang af repræsentative arbejdspladser, hvis bygherre foretrækker dette.
 

Dagslysstyring

Kontrol af dagslysstyringen foregår af flere omgange for at dække perioder med lavt og højt dagslysniveau. Afprøvning ved 'tusmørke' kan eventuelt ske med helt lukket solafskærmning, gardiner trukket for eller lignende.

Følgende afprøves og registreres:
 

  • Målte belysningsstyrker Emin og Emax svarer til indstillingsværdien.
  • Almenbelysning tænder automatisk, når belysningsstyrken er under Emin for lokale/zone, og der er konstateret persontilstedeværelse, hvis der anvendes bevægelsesmelder. Den slukker automatisk ved konstateret personfravær efter tsluk minutter for kontorlokale.
  • Reguleringen fungerer jf. dokumentationen – konstateres for eksempel ved at trække gardiner for eller lukke solafskærmningen eller afblænde luxføleren
  • Hvis der er automatisk solafskærmning, aktiveres den når belysningsstyrken er over Emax for lokale/zone.

Bevægelsesmeldere

Der udføres en manuel afprøvning, der efterviser, at bevægelsesmelderen reagerer effektivt for at reducere driftstiden for belysningsanlægget og er i overensstemmelse med forudsætningerne i byggeansøgningen.

Følgende afprøves og registreres:

  • Lyset tænder umiddelbart, når en person går ind i rummet.
  • Lyset slukkes efter tsluk minutter uden bevægelse. I tilfælde af dagslysregulering kombineret med bevægelsessensor, dæmpes til det niveau (f.eks. 10 %), der enten er valgt som blivende thold (tærskelværdi) i den definerede arbejdstid eller som en værdi, lyset dæmper ned til i en kortere periode, inden det slukker helt.
  • Målt tidsforsinkelse (den tid, lyset forbliver tændt efter sidste registrerede bevægelse) svarer til indstillingsværdi.
  • Sensorplacering og følsomhed er tilstrækkelig til ikke at slukke almenbelysning ved stillesiddende/arbejdende person.

Zoneopdeling

Der udføres en manuel afprøvning af, om zoneopdelingen for belysningsanlægget er udført iht. byggeansøgning. Følgende afprøves og registreres

  • Belysningen dæmpes mest i zoner med meget dagslys og mindre i zoner med mindre dagslys.
  • Ved maksimal dæmpning opfyldes kravene til belysningsstyrke. En hurtig måde at tjekke det på er ved at belyse dagslyssensoren kontinuerligt med lys fra en kraftig lommelygte eller lignende, så lyset regulerer helt ned til minimum Emin i alle zoner. Belysningen skal således dæmpe mest i zonen tættest på vinduer, mindre i den næste zone osv. Luxniveauer kontrolleres i alle berørte zoner.

Eksempler 

Image
Illustration af sensors virkning ved dagslys vs. nat

 

Image
Lyssensor

 

Image
Lokale med sensorbelysning

 

Forudsætninger 

For at kunne udføre funktionsafprøvning af lysstyringen skal følgende være opfyldt:

  • Belysningsinstallationen er afsluttet og installeret med de projekterede lyskilder, armaturer og lysstyring.
  • Automatiske styringer som dagslysstyring og bevægelsesmeldere er indreguleret og i drift.
  • Der er indhentet dokumentation for indregulering af belysningsanlæggets setpunkter, zoneopdeling og evt. beskrivelse af kontinuerlig regulering.
  • Hvis der anvendes bevægelsesmeldere, dagslyssensorer eller kombimeldere, er der indhentet dokumentation i form af beskrivelser eller tegninger, der forklarer, hvor de er placeret, og hvilke arealer de dækker.
  • Hvis der anvendes automatisk styret solafskærmning, er der indhentet dokumentation for setpunkter og indreguleringsparametre, fx solintensitet og eventuelt vindfølsomhed.

Omfang af test 

Omfanget af testen er beskrevet i afsnittet ”Målepunkter og målemetode”.

Tidspunkt for test 

Testen gennemføres inden aflevering af anlægget til kunden.

Dokumentation 

Der udarbejdes en funktionsafprøvningsrapport, der beskriver:

  • Hvem der har udført funktionsafprøvningen
  • Forudsætninger og forhold under målingen
  • Målepunkter
  • Anvendt måleudstyr inkl. hvor og hvornår dette sidst blev kalibreret
  • Måleresultater
  • Samlet resultat

Acceptkriterium 

Funktionsafprøvningens resultat for dagslysstyring, zoneopdeling og bevægelsesmeldere kan accepteres, hvis det konstateres, at den anvendte lysstyring reagerer i fuld overensstemmelse med dokumentationen anvendt til byggeansøgning.

Afvigelser i forhold til byggeansøgning, som ikke medfører et øget elforbrug til belysningsanlægget, kan dog accepteres, så længe minimumsværdier ifølge DS/EN 12464-1 er overholdt.

Typiske årsager til afvigelser 

  • Defekte lysfølere/sensorer
  • Defekte styringsenheder
  • Forkert indstilling af lysfølere/sensorer
  • Forkert placering af lysfølere/sensorer