Et spørgsmål om sommerhus

Der handles sommerhuse og sommerhusgrunde i Danmark som aldrig før som eftervirkning af det Corona-afledte rejseforbudd til de fleste lande. 

Men er der egentlig tæthedskrav til et nybygget sommerhus eller en tilbygning til et eksisterende? Det spørgsmål fik Videncentret for nylig.

Spørgsmålet er så relevant, og svaret er vanskeligt at finde. Så derfor har Videncentret nu justeret BR18-kvikguiden og tilføjet svaret på side 17 om sommerhuse. Gå til kvikguiden her.

Du får også svaret her:

Der er ikke specifikke krav om lufttæthed af nybyggede sommerhuse eller tilbygninger til sommerhuse. Dvs. § 263 i BR18 gælder ikke for sommerhuse. Videncenter for Energibesparelser i Bygninger anbefaler dog at sikre god tæthed i sommerhuse, da mange sommerhuse i dag også bliver benyttet til ferier i vinterhalvåret, og nogle bebos hele året af pensionister. Det betyder også, at det er hensigtsmæssigt at etablere dampspærre i sommerhuse.